Kiekvienas ekonomikos sektorius yra skirtingai jautrus skaitmeninės transformacijos pokyčiams. Tačiau būtent transporto ir logistikos sektorius yra labiausiai jautrus naujovėms. Čia skaitmenizacija vyksta lėčiau ir vyksta tik procesų ir paslaugų automatizavimo bei tarptautinių transporto tinklų optimizavimo dėka.
Skaitmenizacija bei Logistika 4.0 yra viena iš svarbiausių pastarųjų metų tendencijų transporto ir logistikos sektoriuje. Vis labiau ir labiau populiarėja skaitmeninės logistikos platformos, leidžiančios internetu priimti krovinių pervežimo užsakymus bei prisijungti prie didelės pervežimo paslaugų teikėjų duomenų bazės. Rinkoje atsirado milžiniškos transporto ir logistikos įmonės, dirbančios su naujausiomis skaitmeninėmis technologijomis. Prasidėjo intensyvus pažangių telematikos ir navigacijos įrankių kūrimas bei vis daugiau įmonių pradėjo investuoti į transporto procesų automatizavimą.
Kas gi labiausiai įtakoja šiuolaikinį transporto ir logistikos sektorių?
Tendencijos, formuojančios transporto ir logistikos sektorių
Transporto ir logistikos sektoriaus pokyčius lemia daugybė išorinių ir vidinių veiksnių. Pradedant nuo darbo kodekso pasikeitimų, personalo trūkumo, iki investicijų į logistikos infrastruktūrą, pasikeitusios vartotojų elgsenos ir besikeičiančių santykių tarptautinėje prekyboje, atveriančių naujus transporto maršrutus tarp Europos ir Azijos.
Skaitmenizacijos procesų teigiamas poveikis transporto ir logistikos sektoriaus įmonėms gali būti įvairus: pajamų padidėjimas, supaprastintos procedūros, įsisenėjusių procesų bei verslo modelių pertvarkymas. Skaitmenizacija taip pat gali padėti sumažinti kvalifikuotų darbuotojų trūkumą. PwC atlikta „CEE Transport & Logistics TrendBook 2019“ analizė parodė, kad transporto sektoriaus įmonėms dar yra kur tobulėti.
Procesų skaitmenizacija ir Logistika 4.0
Inovatyvių ir skaitmeninių sprendimų diegimas operaciniuose ar prekybiniuose įmonės procesuose, suteikia keletą pagrindinių pranašumų: didina įmonės pajamas, supaprastina vidinius procesus, sumažina kvalifikuotų darbuotojų trūkumo įtaką įmonės veiklai ir pertvarko verslo modelius atsižvelgiant į naujus rinkos reikalavimus.
Kaip tokio verslo modelio pertvarkymo pavyzdį galima paminėti „Trans.eu“ sistemos transformaciją į logistikos platformą, leidžiančią keistis integruotais iš įvairių šaltinių duomenimis: transporto priemonių, gamyklų, sandėlių, iš logistikos operatorių, vežėjų ir kt. Naujos kartos platforma leidžia valdyti ne tik visus didelėse logistikos įmonėse vykstančius procesus – transporto parką, bendravimą su partneriais ir subrangovais – bet taip pat siūlo skaitmeninius įrankius, kurie palengvina kasdienį darbą.
Programinės įrangos sprendimai
Programinė įranga yra antroji varomoji skaitmenizacijos jėga. Jos dėka yra įgyjamas konkurencinis pranašumas, optimizuojami transportavimo ir dokumentacijos procesai, pagreitinami mokėjimai už paslaugas ir pagerinamas tiekimo grandinės saugumas (pvz., telematika).
Vienas geriausių efektyvaus programinės įrangos sprendimų pritaikymo pavyzdys – siuntų pristatymo tarnyba UPS, kuri panaudojo algoritmus, mažinančius kairiųjų posūkių skaičių. Įmonė per metus sutaupė 4,5 milijono litrų degalų, sumažino išmetamų CO2 dujų kiekį ir pristatė 350 000 siuntų daugiau.
Kitas pavyzdys Danijos konteinerių laivybos kompanija „Maersk Line“, kuri panaudojo nuspėjamąją analizę (prognozių apie elgseną ir našumą atviroje rinkoje procesą padedanti nustatyti elgsenos modelius ir numatyti būsimus įvykius bei tendencijas), kad efektyviau perkėlinėti tuščius konteinerius. Dėka atviro priėjimo prie duomenų apie laivų judėjimą, bendrovė per metus sutaupo milijonus eurų.
Techninės įrangos sprendimai
Globalią logistiką labiausiai įtakoja proceso pokyčiai formuojami vis labiau tobulėjančios techninės įrangos dėka. Įmonės jau dabar turi galimybę padidinti savo įmonės produktyvumą automatizuodamos sandėlius ir logistikos centrus, diegdamos VR ir AR sprendimus sandėliuose ir optimizuodamos paskutinės mylios pristatymus.
Pavyzdys, kompanija „Michelin“- viena didžiausių padangų gamintojų pasaulyje. Siekdama padidinti gamybos pajėgumus, įmonė investavo į savarankišką, visiškai automatizuotą sandėlio sistemą. Pagamintą produkciją pradėjo gabenti konvejeriais, krautuvais, vežimėliais ir keltuvais. Buvo sukurtas atskiras su gamykla integruotas sandėlis, leidžiantis sandėliuoti visas žaliavas ir gaminius, ateinančius iš gamybos linijų.
Vidinės ir tarptautinės prekybos pokyčiai
Dėl greitai besivystančios prekybos tarp Azijos ir Europos Sąjungos, laisvosios prekybos, infrastruktūros ir naujų transporto koridorių plėtros atsirado dar didesnės galimybės vystytis logistikos ir transporto verslui.
Tuo tarpu lokalioje logistikos rinkoje svarbiausia yra didelių bendrovių sprendimas žengti į elektroninės komercijos rinką, CEP (kurjerių paslaugų) sprendimai, TSL (Transporto, laivybos ir logistikos) sektoriaus susijungimas arba tokie išmanieji sprendimai kaip dalijimosi ekonomika (IT pagalba sukurta rinka, kurioje per skirtingas platformas internete tarp žmonių vyksta prekių arba paslaugų nuoma).
Ką pasirinkti
Visos mūsų straipsnyje išvardytos logistikos ir transporto sektorių formuojančios tendencijos aiškiai parodo, kad mažos įmonės taip pat turi prisitaikyti prie rinkos pokyčių. Jiems pagalbą ateina skaitmeninės logistikos platformos, kurių integracija yra lengva ir pigi, neatsižvelgiant į įmonės dydį.
„Trans.eu“ naujos kartos logistikos platforma
„Trans.eu“ platforma – vienas įrankis, pritaikytas krovinių vežėjams, siuntėjams bei šiuolaikinėms ekspedijavimo įmonėms:
- Automatinis ir rankinis užklausų siuntimas vežėjams
- Krovinių aukcionai – su pasirinkta arba nustatyta kaina
- Krovinių stebėjimas ir užsakymų valdymas
- Lengvas ir greitas atsiskaitymas už įvykdytus pervežimo užsakymus
- Krovinių ir Transporto birža
- Krovinių pervežimo užsakymai