V malé výrobní společnosti je logistickým expertem většinou spedice, jejímž úkolem je nalézt vozidla na několik nebo pár zásilek týdně, obvykle na spotovém trhu. Hlavním kritériem výběru je cena – musí být co nejnižší. Toto řešení má však určité nevýhody, protože ani logistický specialista, ani vlastník společnosti nejsou schopni určit přesnou cenu přepravy, ale její průměrnou výšku za rok. Výsledkem je, že v některých měsících a na některých místech mohou náklady na přepravu dokonce přesáhnout hranici, kterou tento výrobce zahrnul do nákladů na zboží zasíláno zákazníkům. Přečtěte si tento článek a zjistěte, jak tomu zabránit.
V praxi vypadá práce speditéra následovně: šéf žádá o zítřejší uspořádání dvou vozidel. Speditér zavolá důvěryhodnému dopravci nebo nahraje náklady na burzu nákladů. V důsledku toho speditér vyhledá subdodavatelé a upozorní šéfa k vyhledání dopravy za co nejnižší cenu. Tato akce má své výhody, ale při takovém jednání – bez dodatečného nástroje – dopravce nemůže šéfovi říct, jaké rozpětí by pro produkt mělo akceptovat včetně dopravních nákladů.
Sezónní výkyvy cen v dopravě a marže výrobce
Doprava je mimořádně sezónní odvětví. Levnější je najít dopravce v červnu jako v listopadu nebo během svátečního období. Absence nástroje, který by logistickému specialistovi umožňoval porovnávat tržní ceny v různých obdobích roku, znamená, že společnost nemůže říci, zda je vůbec výhodné dodat zboží zákazníkovi, například mezi Vánocemi a Novým rokem. Stručně řečeno, variabilní a sezónní náklady na dopravu mohou přesáhnout marži produktu.
Excel nestačí
Odborníci na logistiku v malých výrobních společnostech obvykle na výpočty používají program Excel. Pokud jsou však zásilky organizovány na různých trasách, pro různé příjemce, na různé vzdálenosti a někdy s několika místy vykládky, výpočet všech skutečných nákladů na přepravu v tabulce ve vztahu k marži je mimořádně náročný a zdlouhavý.
Celý proces trvá hodně času, výpočet se provádí ručně a pokaždé musí být použita mapa. V praxi, i když výpočty udělá expert na logistiku, mohou být zbytečné, protože všechny trasy jsou specifické v celé zemi, kde jsou náklady na dopravu vždy vyšší než na jiných trasách, protože ne vždy je možné najít návratnost nákladní dopravy. Dopravci to velmi dobře vědí a stanoví přiměřeně vyšší sazbu na pokrytí nákladů na prázdný chod.
Dopravce si účtuje za kilometr, výrobce za jednotku zboží
Existuje ještě jeden faktor, který ztěžuje praktický výpočet nákladů na dopravu ve vztahu k marži. Dopravce zajímá cena za 1 kilometr, protože k přepravě musí být použito celé vozidlo. Na druhé straně výrobce počítá ziskovost přepravy na jednotku zboží, například tunu nebo paletu. Zde by se dala použít společná jednotka TKM, ale ve skutečnosti každá strana používá svůj vlastní konverzní kurz.
Pokud si tedy objednáte zásilku např. 33, 30 nebo 27 palet na téže trase, pak bude cena uvedená dopravci ze spotového trhu stejná, protože na uskutečnění dodávky bude třeba použít celé vozidlo. To vede ke skutečnosti, že výpočty ve výrobní společnosti se opět komplikují. Jak tedy sladit tyto rozdíly a vzájemné očekávání?
Efektivní plánování dopravy je bez moderních nástrojů těžko možné
Takto komplikovanou záležitost lze vyřešit jednoduchým způsobem pomocí moderních nástrojů, jako je nová Platforma Trans.eu, která umožňuje generování speciálních zpráv, které během několika vteřin přesně vypočítají náklady na doručení, například jedné palety nebo tuny zboží na konkrétní místa dodání.
Během výpočtu speciální algoritmy na Platformě Trans.eu zahrnují všechny objednávky od daného výrobce, kombinují mnoho prvků, jako je kapacita vozidla, vzdálenost mezi všemi distribučními body, množství vyloženého zboží na mnoha cílových místech a obsahuje způsob výpočtu nákladů na přepravu, tj sazba za kilometr.