Автоматизацията ви дава предимство пред конкурентите. Това повишава ефективността и същевременно намалява разходите за управление на бизнеса. Нищо чудно, че най-големите играчи на пазара инвестират милиарди долари в модерни технологии, позволяващи непрекъснато развитие и усъвършенстване. Попитахме Лукаш Музика, експерт по системна интеграция в Trans.eu, какво означава автоматизация за сектора Транспорт – Специдия – Логистика и как тя може да бъде внедрена в една компания.
- Лукаш Музика
- Мениджър Системна интеграция
- Специалист с 15-годишен опит в развитието на бизнес и нови услуги, базирани на технологии и обмен на данни. Той отговаря за интеграцията на системата за обмен на икономическа информация с най-големите компании в банковия, застрахователния и телекомуникационния сектор. Той изгради технологични партньорства с водещите доставчици на ERP системи, като COMARCH, Asseco и Insert. Днес той пренася своя опит в логистиката и предоставя технологични решения на ключовите клиенти на Trans.eu Group S.A.
Известно е, че автоматизацията подпомага развитието на компаниите. За какво всъщност е тази автоматизация в ерата на Логистика 4.0?
По дефиниция индустрията и логистика 4.0 е напълно интегрирани системи за производство и доставка, които са в състояние да реагират в реално време на променящите се нужди на клиентите и условията във веригата на доставки.
Това е просто определение, което на практика означава постоянно търсене на по-добър контрол върху процеса и данните чрез комбиниране на последващи (преди затворени) системи. Всичко това предполага да се прехвърли повтарящата се, възпроизводима и ръчна работа на машини и да се съсредоточите върху вземането на ключови решения.I
Автоматизацията ни дава пространство и време да реагираме на все по-динамичните промени на пазара. Докато интеграцията на фирмени системи и данни ни предоставя информация, необходима за вземане на най-добрите решения.
Автоматичните правила, внедрени в платформа Trans.eu, са пример за автоматизация в логистиката. Те позволяват на всеки потребител да създаде сценарий, според който информацията за даден товар се предоставя автоматично на други изпълнители, напр. редовни превозвачи, лоялни, но работещи с клиенти при поискване или превозвачи, работещи с борси. Машината поема всички запитвания от подизпълнители, докато диспечерът се фокусира върху преговорите и получаването на най-добрата цена. Благодарение на тази автоматизация спедиторът може да попита няколко десетки компании за цената, без да удължава времето за организация на транспорта. Това дава много по-голям шанс да получите атрактивна цена или очаквана стойност. Според наше изследване тази промяна носи на компаниите дори 6% икономия от разходите за автомобилен транспорт.
Кога можем да кажем, че една компания е напълно автоматизирана?
Автоматизацията означава постоянно развитие на една компания и освобождаване на нейните ресурси. Можем да се стремим към пълна автоматизация, но ще бъде много трудно да се постигне. Затова лидерът винаги трябва да си задава въпроса дали дадена задача трябва да бъде изпълнена от човек и дали да разширява обема само чрез наемане на повече служители.
Приоритетът за автоматизацията трябва да бъде област, в която една компания трябва да инвестира повече ресурси, т.е. работни места. Това е пространство, където постоянното вземане на решения се конкурира с ръчни задачи. Работата на спедитор / диспечер / логистик и интегриране на използваните от тях инструменти се превръщат в естествена област за автоматизация в логистиката. Това повишава неговата ефективност и дава пълен контрол върху процеса.
Как точно работи тази интеграция?
Това е връзка между системи, които обменят данни помежду си. В този процес технологията е на второ място – ефектът е от решаващо значение тук. Възможността за изпращане на оферта за товар до нашата борса е прост пример за нейното използване. Ограничаването на ръчното копиране на данни от поръчки до оферти може да спести време в средните по размер спедиторски компании.
Въпреки това работим по много по-широка автоматизация на работните процеси и интеграция с TMS на полския и европейския пазар. Само тази година потребителите на TMS SPED и Nawigator ще получат директен достъп не само до борсата, но и до затворени търгове с превозвачи и възможност за организиране на задачите на спедитора посредством авъоматични правила. Ключова информация за даден превозвач и транспортни тарифи също ще бъдат импортирани от платформата в TMS. Това ще позволи автоматизиране на обработката на поръчки от страна на TMS.
Как ще се възползват клиентите от интегрирането на техните системи с платформата Trans.eu? Какво го прави толкова специално?
Това е нашата общност – около 40 000 най-конкурентни транспортни компании в Европа. Ето защо интеграцията на TMS с нашата платформа означава отваряне на собствена система към транспортния пазар и неговите данни. Това е автоматизация на процеса на избор на превозвач, както и възможността за вземане на решения въз основа на пазарните данни.
Дори ако дадена компания работи само с редовни превозвачи, на платформата тя може автоматично да организира:
- постоянни маршрути с избраните превозвачи,
- специално сътрудничество с доверени превозвачи, при което цената се договаря в частен търг,
- собствена частна борса за товари,
- запитвания за транспорт на свободния пазар (борса).
Всички тези опции за избор на превозвач могат да се комбинират в процеси (автоматични правила) и въз основа на цената, предоставена от алгоритъма, да се адаптират към текущата ситуация на пазара.
Защо автоматизацията е толкова важна за компаниите? Как ще изглежда работата в сектора след няколко години?
Автоматизацията дава конкурентно предимство, което се използва напр. от много дигитални спедитори. Това увеличава ефективността и намалява разходите за управление на бизнеса. CH Robinson инвестира 5 милиарда долара в технологията не без основание. Като транспортен брокер със сигурност ще похарчи тези пари за автоматизация, интеграция на данни и прогнози. Всичко това е за автоматизиране на „прости“ решения на спедитора и предоставяне на данни, които да му позволят да взема разумни решения в трудни ситуации.
Не забравяйте, че транспортният пазар регулира търсенето и предлагането, точно както финансовите, валутните или суровинните пазари. В този сектор повечето решения за покупки и продажби вече се вземат от роботи и алгоритми, а не от хора. На транспортния пазар ситуацията върви в подобна посока и данните, въз основа на които можем да вземаме печеливши решения, стават все по-значими.
От друга страна, свързването на други системи във веригата на доставки ще доведе до автоматизация на работата на превозвача. Обменът на данни между GPS системата в камиона и складовата система вече позволява автоматично управление на доставките. И още нещо, има автономни превозни средства, които са преминали от етапа на тестване към потвърждаване на законовите разпоредби. След няколко години може да преживеем някои наистина големи промени.
Какви са целите на платформата Trans.eu по отношение на автоматизацията? Съвместими ли са по някакъв начин с визията, описана по-горе?
Разбира се. В момента най-важната ни цел е да подкрепим нашите клиенти с технологията и услугите, които ще им позволят да изградят още по-голямо конкурентно предимство на пазара.
Искаме да насочим вниманието на нашата общност от борсата към някои нови функционалности, т.е. последващи и частни търгове, автоматични правила или интеграция с водещи TMS системи.
Вземането на печеливши решения днес вече се поддържа от ценовия алгоритъм, информиращ потребителя за очакваната цена от свободния пазар. В резултат на това всеки може да сравни „своята“ цена с цените, приети на пазара, и да направи оптимален избор на превозвач. С едно кликване с мишката потребителят решава дали да избере редовен превозвач с договорна цена, търг и преговори с доверени превозвачи, или запитване на борсата.
Мениджърът може да получава отчети, представящи ефективността на неговите служители. Той има уникална стойност, тъй като освен информацията за броя на запитванията, проведените преговори и получените оферти, той включва препратка към пазарната цена. Позволява на мениджъра обективна и пълна оценка на служителите.
Ние също така управляваме пилотeн проект на услугата за наблюдение на превозното средство, в рамките на който всеки превозвач ще може да осигури пълна прозрачност за своя изпращач. Услугата за наблюдение вече е интегрирана с над сто доставчици на телематични услуги и списъкът продължава да нараства.
Всички тези функционалности и услуги са достъпни в една платформа, интегрирана с TMS или ERP на клиента. В резултат на това ние поддържаме автоматизация на процеса на изпращане, докато превозвачът има достъп до всички данни на едно място (започвайки от запитване за оферта, през поръчка и завършвайки с плащаме).