Pandemie COVID-19 vyžadovala od mnoha organizací, aby v krátkém čase přepsali své dodavatelské řetězce – a drtivá většina firem nemá v úmyslu vrátit se k současnému stavu. Protože rozmach elektronického obchodu, jaký jsme nikdy předtím neviděli, bude růst i v sektoru poslední míle. Můžeme očekávat následující.
Vysoká očekávání
Dodávka na poslední míli bude v příštích letech stále náročnější. Doručovací služby jsou na řadě, společnosti jako UberEats mění způsob, jakým lidé dostávají jídlo nebo potraviny v restauraci. Spotřebitelé si nyní vytvořili nové návyky a očekává se od nich, že budou nakupovat více online než v obchodě, i když se život vrátí do starých kolejí.
Stejně jako nárůst v celém sektoru, očekávání zákazníků zůstávají vysoké. Moderní zákazník je nemilosrdný a stačí jen jedna špatná dodávka, která poškodí reputaci značky, zejména díky sociálním médiím a online recenzím na dosah ruky. Zákazníci chtějí dostávat dodávky za jejich podmínek. To jde i nad rámec pokladny, když zákazníci chtějí změnit místo a čas doručení až na poslední chvíli. Pokud jde o návratnost, očekávání zákazníků jsou stejně vysoké a očekávají stejnou míru lehkosti, rychlosti a výběru.
S takovým poptávkou a očekáváním na poslední chvíli je nezbytné, aby podniky spolupracovaly s odborníky. Spolupráce s partnerem na poslední míle udržuje potřeby zákazníků v centru dodávek a návratů a zajišťuje jejich plnění úlohy, která je před námi.
Doručení v ten samý den
Zákazníci vědí, co chtějí, a pro mnohé zákazníky dostanou jejich produkty co nejdříve. Očekává se, že doručení v ten samý den dosáhne 25% podíl na trhu do roku 2025. Zákazníkům také nevadí, že na jejich získání budou utrácet více, což znamená, že podniky elektronického obchodu mají možnost profitovat na rychlejších dodávkách.
Stále však roste nejen doručení v ten samý den. Obecně platí, že zákazníci chtějí, aby se konečná míle vešla do jejich životů – to znamená nabízet různé možnosti včetně výběru konkrétních dní, kliknutí a vybírání a balíkových skříněk. Partnerství s podniky na konci míle, které nabízejí celou řadu služeb, zajistí, aby si zákazníci mohli vybírat podle svých potřeb.
Transparentnost v reálném čase
Dalším klíčovým trendem v oblasti poslední míle je technologie, která umožňuje viditelnost a průhlednost v reálném čase přes poslední míli. Tato technologie umožňuje podnikům zcela sledovat cestu balíku a umožňuje jim tak optimalizovat trasy na základě narušení nebo provozu. Znamená to také, že mohou automaticky informovat zákazníky o čase příchodu zásilky. Zákazníci nyní očekávají tuto úroveň transparentnosti, požadují pravidelné aktualizace a informace o případných zpožděních. Výhodou pro vaše podnikání je také snížení počtu hovorů do zákaznických služeb při snaze zjistit zásilku.
Robustní sledovací platforma znamená, že podniky mohou vzít podrobnosti a analyzovat je s cílem zlepšit proces doručování v budoucnosti. Tím, že zajistí, aby měli na to vhodných technologických partnerů, mohou podniky elektronického obchodu optimalizovat jejich doručování a zajišťovat vynikající zákaznickou zkušenost. Neúspěšné doručení koneckonců není tehdy, když se zásilka neobjeví – právě když to nevychází podle očekávání zákazníka. Zákazníci mohou tolerovat opožděné dodání, ale pouze pokud jsou na to předem upozorněni.
Agilní operace
Pokud pandemie něco naučila podniky, je to potřeba absolutní agility. Stále máme do činění s prostředím, které je nepředvídatelné, přičemž se očekává další přerušení dodavatelského řetězce tak v souvislosti s brexitem, jakož i s přetrvávající pandemií. Podniky musí být schopny rychle zvětšit nebo zmenšit, zapnout a vypnout různé služby a být schopné přizpůsobit se změnám. Nic nezůstane statické a neočekávejte, že se věci pohnou téměř každý den. To znamená, že pro přežití podnikání v elektronickém obchodu budou nezbytné agilní operace a rychlé rozhodování.
Plnící se sklady
Jak se bude chovat spotřebitelské chování, provoz chodců bude nadále klesat a maloobchodníci se mohou usilovat o přeměnu svých obchodů na centra plnění. Jejich transformací na mini distribuční služby je mohou podniky spárovat s doručovacími službami na poslední míli a vytvořit tak rychlejší přepravu. Amazon a Apple jsou dva maloobchodníci, kteří se pro tento účel snaží převzít volná místa. Ačkoliv podniky již před pandemií uvažovali o těchto možnostech, tempo růstu elektronického obchodu to urychlilo.
Environmentální strategie
Firmy musí spolupracovat s více dopravci, aby zákazníkům poskytly požadovanou úroveň služeb. Pro podniky elektronického obchodu to však může vést k větší uhlíkové stopě, protože si na cestách objednávají více nákladních vozidel. Díky tomu, že si zákazníci a podniky budou stále více uvědomovat dopad svých rozhodnutí na životní prostředí, stane se řešení konečné míle, které bude zahrnovat stále více různých dopravců, neudržitelné.
Díky partnerství s jedním partnerem s více dopravci mohou podniky stále získat služby a pokrytí, které potřebují, aby uspěli, a zároveň udržet další vozidla mimo cesty. Pomocí jednoho vyzvednutí namísto několika vyzvednutí mohou podniky konsolidovat své objemy balíků a dodávat zásilky ekologičtějším způsobem.
Průmyslové partnerství
Navzdory všem výzvám, které čekají podniky, je přežití nezbytné spojit se s odborníky na poslední míli. Nabídka stejné úrovně služeb, agilita, transparentnost a uspokojení poptávky bez partnera by vyžadovaly obrovské investice do dovedností a nástrojů, což vyžaduje čas a peníze a zvyšuje tlak na odvětví, které je již pod tlakem. To platí pro celý zážitek na konci míle, nejen pro doručení, s reverzní logistikou vrácení, která vyžaduje stejnou péči a pozornost.
Hledání partnera na poslední míli je zřejmou cestou rychlého, nízkonákladového a nízkorizikového řešení, které umožňuje logistickým podnikům soustředit se na to, co dělají nejlépe, dále v dodavatelském řetězci a jejich partner na poslední míli se zaměřuje na to, co dělají nejlépe – zajištění zážitku z doručení zaměřeného na zákazníka a nejmodernějších technologií pro budoucí uspokojení.