Hogyan tud egy ukrán ipari vállalat megfelelni az európai ügyfelek magas követelményeinek? Hogyan lehet optimalizálni a szállításirányítási folyamatot és csökkenteni a logisztikai vezetőkön lévő terhet? Hogyan lehet csökkenteni a szállítások késését? A válaszokat a kérdésekre Svitlana Surovával, az Interpipe logisztikai igazgatójával együtt vitattuk meg.
- Az Interpipe vállalat
- Az acélcsöveket, vasúti kerekeket és kerékpárokat gyártó ukrán ipari vállalat a világ 10 legnagyobb varrat nélküli csövének exportőre, és a 3. helyet foglalja el a vasúti kerékgyártók között a globális piacon. A vállalat több mint 80 országba szállít termékeket, beleértve ügyfeleit – olaj- és gázipari, építőipari és mérnöki vállalatokat, valamint vasút- és autóépítőket Európában, a Közel-Keleten, Amerikában és a FÁK-ban.
A folyamatok digitalizálása a Core előtti időszakban trend volt, és ma szerves követelménye a versenypozíció fenntartására törekvő vállalkozások számára.
Az online szállításkezelés az egyik olyan szolgáltatás, amelyre egyre több vállalatnak szüksége van. Miért döntött úgy, hogy bevezeti az Interpipe-ban?
Erre a szolgáltatásra több okból is szükségünk volt:
- a vállalat egészére nézve. Az Interpipe a termékeit közvetlenül az ügyfelek raktáraiba szállítja. Ennek megfelelően fontos a szállítási idők ellenőrzése a kötelezettségeink teljesítése érdekében. Ezenkívül a vállalat egyre több folyamatot digitalizál, mind a termelést, mind a szolgáltatást. Így teljesen átláthatóvá, megbízhatóvá és kezelhetővé váltak. Az ellátási lánc sem kivétel.
- a legfontosabb ügyfeleink számára. Európai ügyfeleink többségének dátum és idő szerinti helyfoglalási ablakrendszere van a kirakodáshoz. A rakomány kiszálkításakor több ezer kilométert kell megtenni – a jármű eltérhet a szállítási menetrendtől, késhet a kirakodással stb. Ezért legkésőbb 48 órával a kivitelezés előtt tájékoztatnunk kell az ügyfelet a menetrend változásáról, hogy az ügyfélnek lehetősége legyen a lehető legközelebbi foglalásra, különben a járműnek határozatlan ideig kell várnia az új „ablakra” a kirakodáshoz.
- a logisztikai részlegünk számára. Az egyes járművek szállítását naponta kell ellenőrizni. Ez a munkaszegmens sokáig tartott. Néha találkoztunk a sofőr és a fuvarozók félreinformálásának a problémájával is.
Milyen szempontokat vett figyelembe a szolgáltató kiválasztásakor?
Először is nagyon fontos volt számunkra a vállalatok tapasztalata. Más szolgáltatók például azt javasolták, hogy vagy csatlakoztassuk az összes fuvarozót egyetlen navigációs rendszerhez, vagy induláskor adjunk ki nyomkövetőket, vagy kössük össze az összes fuvarozót mobilalkalmazáson keresztül. Egyik lehetőség sem felelt meg nekünk, mivel minden esetnek voltak hiányosságai (Hogyan magyarázzuk el a fuvarozónak, hogy fel kell mondania a szolgáltatójával kötött szerződését és kezdje el az együttműköést az ajánlottat? Hogyan lehet visszahívni a nyomkövetőket? Ki lesz a pénzügyi felelős? Hogyan biztosítsunk minden sofőr számára telefonokat és stabil internetkapcsolatot Ukrajnában és Európában is?). A TRANS.EU egyértelmű vezető volt ezekben a kérdésekben, mivel azt javasolta, hogy a szolgáltatók maximális számát integrálja egyetlen rendszerbe, és a fuvarozóknak nem kell újratárgyalniuk a szerződéseket és nem kell szolgáltatót váltaniuk. Ráadásul abban az időben a TRANS.EU már mintegy 100 szolgáltatóval volt integrálva, és az ezen szolgáltatók bármelyikéhez kapcsolódó autókat már az első napon nyomon lehetett követni.
- Svetlana Surova
- Logisztikai igazgató, Interpipe
- Először is nagyon fontos volt számunkra a vállalatok tapasztalata. A TRANS.EU egyértelmű vezető volt, mivel felajánlotta a szolgáltatók maximális számának integrálását egyetlen rendszerbe, anélkül, hogy a fuvarozóknak újra kellett volna tárgyalniuk a szerződéseiket és szolgáltatót váltaniuk.
Hogyan nézett ki korábban a szállítás ellenőrzési folyamata?
A projekt bevezetése előtt a folyamat teljesen manuális volt. Minden logisztikus telefonon irányította a saját autóit. Az összes adat egy táblázatban volt össze foglalva, amely el lett küldve az ügyfeleknek. Abban az időben, amikor a mennyiség elérte a csúcspontját – fel kellett vennünk egy másik alkalmazottat (diszpécsert), aki közvetlenül a járművezetőktől és a fuvarozóktól gyűjtötte az információkat az autók elhelyezkedéséről és a kirakodóhelyre való megérkezés várható időpontjáról, mivel a logisztikusoknak a kirakodásig nem volt idejük autókat keresni és irányítani.
Hogyan néz ki a folyamat jelenleg?
Jelenleg az autóvezérlés folyamata automatizált és sokkal egyszerűbb. Kidolgoztunk egy jelentést, amely az összes szállítást egyszerre, valós időben jeleníti meg, és annak érdekében, hogy az ügyfél tájékozódjon egy adott autó helyéről, csak frissítenie kell a jelentést. Érdemes megjegyezni egy másik funkciót, amelyet szakembereink finomítottak – egy online térkép, amelyen az összes autó megtalálható. Ezen a térképen az autók szín szerint vannak csoportosítva (például egy jelzölámpánál) – az úton a határidők szerint, késésben vagy a szállítás előtt. Ha az egérmutatót egy adott ikon fölé viszi, információkat láthat az autó számáról, fuvarozójáról / szállítmányozójáról, sofőrjéről, rendelési számáról. Nagyon kényelmes és informatív mind a logisztikus, mind az ügyfél számára.
Hangsúlyozni kell azt is, hogy a projektnek köszönhetően a logisztikus csak akkor vesz részt a folyamatban, amikor kiszámítja az ügyfélhez érkezés várható dátumát, a rendszer megmutatja, hogy a jármű menetrend szerint érkezik-e majd vagy késik fog.
Jelenleg a TRANS.EU-val közösen egy másik projekt – az ügyfélközpont megvalósításán is dolgozunk. Erre azért van szükség, hogy az ügyfél nyomon követhesse saját megrendelését a gyártás pillanatától a raktárának ajtajáig.
- Anastasia Pshechenko
- Az Interpipe logisztikai osztályának vezető szakembere
- A projektnek köszönhetően csökkent a sofőrök és fuvarozók / szállítmányozók hívásának az ideje, ennek köszönhetően a logisztikusoknak több idejük van új partnereket keresni, új projekteket megvalósítani és olyan egyéb kérdésekkel foglalkozni amelyek stratégiai szempontból fontosak a vállalat számára.
Melyek a legfontosabb eredményei a szolgáltatás megvalósításának?
A legtöbb problémát a késések okozták, ahol az ügyfeleknél szigorú korlátozások vonatkoznak a kirakodás dátumára és idejére. Ennek a projektnek köszönhetően ez kezelhető kockázat lett. Két okból minimalizáltuk az ellátás megszakadásait:
- a fuvarozók / szállítmányozók tudják, hogy a logisztikus bármikor láthatja, hol van az autó, ezért felelősségteljesebben betartják az időablakokat (a szállítás időpontjának lefoglalása);
- a logisztikus azonnal látja, hogy mikor lehetséges az ellátás megszakítása (az autó jelentősen megelőzi a menetrendet, vagy éppen ellenkezőleg, késik), és kellő időben – legkésőbb 48 órán belül – figyelmezteti az ügyfelet. Például a projekt megvalósítása előtt az ellátási zavarok a teljes forgalom 30,4% -át tették ki. Ma ez az adat megközelíti a 3-4% -os szintet.
A projekt emellett lerövidítette a sofőrök és fuvarozók / szállítmányozók hívásának az idejét, ami több időt adott a logisztikának új partnerek keresésére, új projektek megvalósítására és olyan egyéb kérdésekre, amelyek stratégiai szempontból fontosak a vállalat számára.
A TRANS.EU projektcsoport:
Olga Venzlovska – projektvezető
Łukasz Muzyka – logisztikai megoldások mérnöke
Ulyana Kurylo, Tetyana Andrievska – a fuvarozók és a szállítmányozók összekapcsolásáért felelősek
Fejlesztői csoport
Az INTERPIPE projektcsoport:
Svitlana Surova – logisztikai igazgató, a projekt megrendelője
Anastasia Pshechenko – a logisztikai osztály vezető szakembere, projektmenedzser;
Andrij Ševčenko – projektvezető,
Dmytro Petrukhin – vezető szoftvermérnök, projektfejlesztő.