Faktury z długimi terminami płatności to niestety codzienność branży transportowej. Średnia oczekiwania na rozliczenie wynosi 60 dni, a często ten czas jest jeszcze dłuższy. Taka sytuacja odbija się na płynności finansowej i stabilności funkcjonowania firmy. Dlatego też warto rozważyć korzystanie z usług faktoringowych, w których to podmiot zewnętrzny bierze na siebie opłacenie przekazanych mu faktur.
Na co zwrócić uwagę
Polski rynek usług faktoringowych jest mocno zróżnicowany. Oferowane produkty różnią się od siebie wieloma parametrami: limitem finansowania, czasem wypłaty środków z faktury, wymaganym stażem działalności, występowaniem lub brakiem opłat dodatkowych i wysokością prowizji za udzielone finansowanie. Aby ułatwić wybór odpowiedniej usługi dokonaliśmy kalkulacji korzystając z ogólnodostępnych kalkulatorów dostawców.
Porównanie ofert
Jako przykładową usługę wybraliśmy jednorazowe finansowanie faktury, wystawionej na kwotę 5000 zł brutto, z terminem płatności odpowiednio 30 i 60 dni. Przyjrzeliśmy się ofertom najważniejszych graczy na rynku usług faktoringowych. W porównaniu ujęte zostały takie firmy jak Faktoria, SMEO, PragmaGo czy Transcash, specjalizujący się w faktoringu dla firm transportowych.
Ukryte opłaty
Porównując oferty faktoringowe należy zwrócić szczególną uwagę na występowanie opłat dodatkowych, o których często brak informacji w kalkulatorze. Do takich zobowiązań może należeć wymóg płacenia comiesięcznego abonamentu (nawet w przypadku nie korzystania z faktoringu), opłata za podniesienie limitu finansowania czy serwisowa, np. za wykonanie przelewu.