int(5537)

Vojna na Ukrajine a doprava. Kde hľadať riešenia?

ukrajina-vojna-trans.eu-doprava

Už mnoho mesiacov čelia dopravcovia mnohým výzvam: Balíček mobility, Brexit, nedostatok vodičov, ako aj ekonomické dopady a obmedzenia súvisiace s COVID-19. Teraz sa objavila ďalšia – vojna na Ukrajine a s ňou zdražovanie pohonných hmôt, pokles dopytu, izolácia východných trhov. Súčasná situácia na dopravnom trhu je zložitá, no existujú riešenia, ktoré ju môžu zlepšiť. Optimizmus je cítiť aj v tom, že odvetvie je veľmi flexibilné, čo dáva nádej, že sa rýchlo prispôsobí novej realite.

Rýchlo rastúce ceny pohonných hmôt

Vojna na Ukrajine znamená ďalšie narušenie dodávateľského reťazca a prudký skok v cenách energetických zdrojov vrátane palív. Zmeny sú také dynamické, že mnohí dopravcovia – ako vidno z príspevkov v priemyselných skupinách na sociálnych sieťach – spochybňujú ziskovosť svojich prevádzok. Ako túto situáciu riešiť?

Podnikatelia, ktorí pôsobia na trhu na základe trvalých a dlhodobých zákaziek, by si mali urobiť audit svojej činnosti a formálne sa zabezpečiť proti nepredvídaným situáciám. Jedným z riešení je uplatnenie palivovej doložky.

Ako hovorí Maciej Maroszyk z TC Kancelaria:

Doložka o palive je zmluvnou zárukou, ktorá chráni dopravnú spoločnosť pred náhlym zvýšením prevádzkových nákladov spôsobených zvýšením cien paliva. Pri zvýšení ceny PHM – automaticky sa mení cenník prepravných služieb. Vhodný vzorec umožňuje aktualizovať ceny aj každý týždeň.“

Stojí za to si uvedomiť, aké vysoké percento nákladov spoločnosti tvoria pohonné hmoty.

Podmienky spolupráce v rámci takzvaného spotu sa menia o niečo pomalšie. Dopravcovia, ktorí rozhodujú o jednotlivých objednávkach, akceptujú sadzby ponúkané dopravcami. Treba však pripomenúť, že dopyt po doprave stále prevyšuje ponuku vodičov. Nezmení to ani obmedzovanie dopytu v rámci boja proti inflácii. Veľa závisí od solidarity samotných dopravcov pri vyjednávaní o nákladoch a ich odbere za správnu cenu.

Ako si udržať likviditu?

V súčasnej situácii je tiež mimoriadne dôležité udržiavať finančnú likviditu. Dlhodobo ju narúšajú problémy s meškajúcimi výplatami odmien za vykonanú prepravu. Je na to veľa dôvodov, napríklad nízka platobná morálka. Teraz dochádza aj k zvýšeniu životných nákladov odosielateľov a špeditérov.

Kým sa situácia na trhu nestabilizuje, v krízových momentoch je dobré uvažovať o faktoringových službách.

Doteraz bolo dobrou možnosťou použiť revolvingový kredit na osobnom účte. Po nedávnom výraznom zvýšení úrokových sadzieb však možno nebude možné takýto úver získať. Banky sa na podnikateľov pozerajú bližšie a pridávajú čoraz viac požiadaviek, ktoré sa často nedajú splniť.

Faktoring, na rozdiel od pôžičky na prevádzkový kapitál, je jednoduchý spôsob, ako získať rýchle financovanie za nízky úrok. Mnohé faktoringové spoločnosti ponúkajú online zmluvu, ktorá celý proces značne uľahčuje. Nie je potrebné navštíviť banku. Peniaze môžete získať vyplnením žiadosti odkiaľkoľvek v Európe, ako je napríklad paywall.

Pri rozhodovaní o takejto službe sa oplatí vybrať si faktor špecializujúci sa na financovanie sektora dopravy, a to už len z procesných dôvodov. Podobne, ak máte faktúry po lehote splatnosti, môžete zvážiť firmu, ktorá robí vymáhanie pohľadávok na náklady dlžníka.

Smer západ

Prepravy na Východ tvorili zatiaľ v medzinárodnej preprave len 3-5 %. Aj keď ide o malé číslo, sú za tým príbehy konkrétnych firiem, ktoré často celý svoj biznis postavili na prepravách do Ruska, Bieloruska, Ukrajiny či Kazachstanu či Uzbekistanu. Výsledkom je, že napriek výzvam na zastavenie spolupráce s dodávateľmi z krajiny agresora a početným protestom aktivistov je v Bielorusku a Rusku zatiaľ asi 2000-3000 vodičov.

Pre spoločnosti, ktoré majú diverzifikované smerovanie činnosti, by nemal byť problém preorientovať svoje podnikanie na krajiny západnej Európy. Najmä preto, že celý medzinárodný dodávateľský reťazec vrátane Novej hodvábnej cesty sa neustále prispôsobuje novej situácii a vytvára nové dopravné trasy.

Treba tiež poznamenať, že pri absencii cenovej konkurencie sa zraky odosielateľov opäť upierajú na Poľsko, ktoré je jednou z troch hlavných veľmocí cestnej dopravy v Európe.

TRANS.EU DÁTA

Dopravné spoločnosti, ktoré pôsobili výlučne na východnom trhu, však potrebujú viac času na prispôsobenie sa novej realite. Problémom nie je len hľadanie nových kontraktorov, ktorých možno krátkodobo nájsť na burze, ale aj technické prispôsobenie vozového parku požiadavkám Európskej únie.

Všetko je veda

Situáciu, v ktorej sa nachádzame, zdieľajú všetci hráči v odvetví – dopravcovia, špeditéri a zasielatelia. Udalosti, ktorým sme sa za posledné dva roky venovali, by mali byť signálom na prehodnotenie spolupráce medzi nimi. Zmeniť vzájomný postoj k partnerskému prístupu.

Meniaca sa a nepredvídateľná realita by nás mala prinútiť zamyslieť sa aj nad využitím možností vyplývajúcich zo zákona. Dopravcovia majú nástroje, ako sa chrániť. Jedným z nich je zahrnúť do zmlúv klauzulu vyššej moci pre prípad mimoriadnych prekážok.

Ako hovorí Paulina Eliasz-Pietrusewicz:

Za vyššiu moc sa považuje vonkajšia udalosť, ktorú nemožno (alebo takmer nemožné) predvídať, ktorej následkom nemožno zabrániť. To znamená, že v situácii, keď sa zrazu ukáže, že nemôžeme splniť zmluvu, pretože napr. 50% vodičov v spoločnosti sú občania Ukrajiny, ktorí sa vrátili do svojej vlasti, aby získali svoje rodiny alebo aby bojovali za svoju krajinu, môžeme sa odvolať na vyššiu moc. Niet pochýb o tom, že vojna je prípad vyššej moci, ktorý je dôvodom na opätovné prerokovanie uzatvorených zmlúv.“

Úzkosť je dočasná, doprajme si čas

Podľa výskumu Poľského ekonomického inštitútu dopravný priemysel veľmi jasne deklaruje svoje obavy z budúcnosti. Aj keď z dnešného pohľadu nie je veľa dôvodov na optimizmus, v širšom časovom kontexte môžeme vidieť šancu na stabilizáciu a zlepšenie situácie.

Procesy, ktoré ovplyvňujú dopravný trh, sa rýchlo menia. Vidno to napríklad na spomínanom sprísnení dodávateľského reťazca. Zlotý nestratil toľko, koľko by sa dalo očakávať od krajiny s ozbrojeným konfliktom na hraniciach. A po prvom kolapse hodnoty mien v krajinách susediacich s Ukrajinou môžeme očakávať postupné oživenie. Rektorka West Pomeranian Business School Justyna Osuch-Mallett v rozhovore pre Rzeczpospolita naznačuje, že v dôsledku neistých východných trhov sa Poľsko môže stať aj globálnym investičným priestorom. To všetko má vplyv na každodennú prevádzku lodných spoločností.

V krátkodobom horizonte počítame s aktiváciou deklarovaných, po sebe nasledujúcich diskov pomoci slovenskej vlády a Európskej únie. Z dlhodobého hľadiska – pre úzku spoluprácu so západnými trhmi. Napriek obavám existuje veľká nádej na stabilizáciu situácie – najmä to, že odvetvie dopravy je veľmi flexibilné a dopravcovia sú dobre organizovaní.

    Chcete vedieť viac?
    Náš konzultant vás bude kontaktovať.

    Podobné články: