int(5511)

Karas Ukrainoje ir transporto sektoriaus iššūkiai

Karas Ukrainoje ir transporto sektoriaus iššūkiai. Kur ieškoti sprendimų?

Jau ilgą laiką vežėjai susiduria su daugybe iššūkių: mobilumo paketas, „Brexit“, vairuotojų trūkumas, taip pat su COVID-19 susiję ekonominiai padariniai ir apribojimai. Prie nerimo prisidėjo ir pasaulį sudrebinęs įvykis – karas Ukrainoje, o kartu ir kuro brangimas, paklausos mažėjimas bei Rytų rinkų izoliacija. 

Dabartinė situacija transporto sektoriuje yra sunki, tačiau yra sprendimų, galinčių ją pagerinti. Optimizmą kelia ir tai, kad pramonė yra labai lanksti, o tai suteikia vilčių, kad ji greitai prisitaikys prie naujos realybės.

Sparčiai augančios degalų kainos

Karas Ukrainoje reiškia tiekimo grandinės sutrikimus ir staigų energijos išteklių, įskaitant ir kurą, kainų šuolį. Pokyčiai labai dinamiški, todėl daugelis vežėjų pradeda abejoti savo veiklos pelningumu. Kaip reikėtų elgtis tokioje situacijoje?

Verslininkai, veikiantys rinkoje pagal nuolatinius užsakymus ir ilgalaikį bendradarbiavimą, turėtų atlikti savo veiklos auditą ir apsisaugoti nuo nenumatytų situacijų. Vienas iš sprendimų – taikyti degalų išlygą. 

  • Maciej Maroszyk
  • „Transcash Kancelaria Prawna“ operacijų direktorius
  • „Degalų išlyga – tai apsaugos priemonė, apsauganti transporto įmonę nuo staigaus eksploatacinių kaštų padidėjimo dėl kuro kainų išaugimo. Padidėjus degalų kainai – automatiškai keičiasi transporto paslaugų kainoraštis. Tinkama formulė leidžia atnaujinti kainas net kas savaitę.“

Vežėjai, spręsdami dėl pavienių užsakymų, priima ekspeditorių siūlomus tarifus. Tačiau reikia atminti, kad transporto paklausa vis tiek viršija vairuotojų pasiūlą. Netgi paklausos ribojimas kovojant su infliacija to nepakeis. Labai daug kas priklauso nuo pačių vežėjų solidarumo derantis dėl krovinių ir paimant juos už tinkamą kainą.

Kaip išlaikyti likvidumą?

Esant dabartinei situacijai, ypatingai svarbu išlaikyti finansinį likvidumą. Jį jau seniai trikdo problemos dėl vėluojančių mokėjimų už pervežtus krovinius. Tam yra keletas priežasčių, viena iš jų – žema mokėjimo moralė. Kol situacija rinkoje stabilizuosis, kritiniais momentais pravartu pagalvoti apie faktoringo paslaugas.

  • Maciej Maroszyk
  • „Transcash Kancelaria Prawna“ operacijų direktorius
  • „Iki šiol paskola įmonės sąskaitoje skambėjo kaip labai geras pasirinkimas. Tačiau pastaruoju metu ženkliai padidėjus palūkanoms, tokios paskolos gauti gali ir nebepavykti. Bankai atidžiau žvelgia į verslininkų prašymus ir prideda vis daugiau reikalavimų, kurie dažnai lieka neįvykdyti. Faktoringas, priešingai nei apyvartinio kapitalo paskola, yra paprastas būdas gauti greitą finansavimą už mažas palūkanas. Daugelis faktoringo kompanijų siūlo internetinę sutartį, kuri labai palengvina procesą. Nereikia lankytis banke, pinigus galite gauti užpildę paraišką iš bet kurios Europos vietos.“

Kryptis į vakarus

Iki šiol transportas į Rytus tarptautiniuose pervežimuose tesudarė vos 3-5 proc. Nors tai ir yra nedidelis skaičius, tačiau už jo slypi konkrečių įmonių istorijos, kurios visą savo verslą grindė pervežimais į Rusiją, Baltarusiją, Ukrainą, Kazachstaną ar Uzbekistaną. Dėl to, nepaisant raginimų nutraukti bendradarbiavimą su partneriais iš šalies agresorės ir daugybės aktyvistų protestų, Baltarusijoje ir Rusijoje kol kas yra apie 2000-3000 vairuotojų.

Įmonėms, diversifikavusioms veiklos kryptis, neturėtų kilti problemų perorientuojant verslą į Vakarų Europos šalis. Juolab kad visa tarptautinė tiekimo grandinė, įskaitant Naująjį Šilko kelią, nuolat prisitaiko prie naujos situacijos bei kuria naujus transporto maršrutus.

Tačiau transporto įmonėms, kurios veikė tik Rytų rinkoje, reikia daugiau laiko prisitaikyti prie naujos realybės. Problema – ne tik naujų partnerių paieška, kuriuos galima rasti biržoje per trumpą laiko tarpą, bet ir techninis transporto parko pritaikymas prie Europos Sąjungos reikalavimų. 

Pamoka ir galimybė tobulėjimui

Situacijos, kurioje šiuo metu esame atsidūrę, poveikį patiria visi pramonės žaidėjai – vežėjai, ekspeditoriai ir siuntėjai. Įvykiai, su kuriais susidūrėme per pastaruosius dvejus metus, turėtų būti signalas iš naujo įvertinti jų bendradarbiavimą

Besikeičianti ir nenuspėjama realybė taip pat turėtų priversti susimąstyti apie įstatymo teikiamų galimybių išnaudojimą. Vežėjai turi visus reikalingus įrankius, galinčius apsaugoti jų verslą. Vienas iš jų – į sutartis įtraukti „force majeure“ sąlygą susidūrus su ypatingomis kliūtimis. 

  • Paulina Eliasz-Pietrusewicz
  • „Transcash Kancelaria Prawna“ teisės patarėja
  •  „Force majeure“ – išorinis įvykis, kurio neįmanoma (arba beveik neįmanoma) numatyti bei kurio pasekmių negalima išvengti. Tai reiškia, kad situacijoje, kai staiga paaiškėja, kad negalime įvykdyti sutartyje nurodytų sąlygų, nes, pavyzdžiui, 50% įmonės vairuotojų yra Ukrainos piliečiai, kurie grįžo į tėvynę pas savo šeimą ar kovoti už savo šalį, galime remtis „force majeure“ aplinkybėmis. Neabejotina, kad karas yra „force majeure“ atvejis, kuris yra pagrindas persvarstyti sudarytas sutartis.

Nerimas laikinas, skirkime sau laiko

Remiantis Lenkijos ekonomikos instituto tyrimais, transporto pramonė labai aiškiai reiškia savo susirūpinimą dėl ateities. Tačiau, nors žvelgiant iš šiandienos perspektyvos, priežasčių optimizmui nėra daug, ilgesniame laiko periode matome galimybę situacijai stabilizuotis ir gerėti. Procesai, darantys įtaką transporto rinkai, sparčiai keičiasi. Nepaisant didžiulio nerimo, yra daug vilčių padėties stabilizavimui – ypač todėl, kad transporto pramonė yra labai lanksti, o vežėjai – gerai organizuoti.

    Ar norite sužinoti daugiau?
    Mūsų konsultantas susisieks su Jumis.

    Panašūs straipsniai: