Od 20 maja 2022 wchodzą w życie kolejne zapisy Pakietu Mobilności, dla przewoźników realizujących przewóz rzeczy w transporcie międzynarodowym pojazdami o DMC między 2,5-3,5 t. Jednym z nowych obowiązków, będzie konieczność wykazania zdolności finansowej. W jaki sposób to zrobić? Jedno z najprostszych i najbardziej atrakcyjnych rozwiązań oferuje Transbrokers i jest to: ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej.
W jaki sposób wywiązać się z nowych obowiązków?
Przewoźnicy użytkujący flotę pojazdów dostawczych, będą zobligowani udowodnić, że w każdym momencie są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych. Zgodnie z przepisami mogą to zrobić na dwa sposoby:
✅ przedstawić poświadczone przez audytora lub upoważnioną osobę roczne sprawozdania finansowe, że co roku dysponują kapitałem i rezerwami o wartości co najmniej równej 1 800 EUR w przypadku wykorzystywania tylko jednego pojazdu, i 900 EUR na każdy dodatkowy wykorzystywany pojazd
✅ skorzystać z ubezpieczenia odpowiedzialności zawodowej.
Mając do wyboru, jedną z tych opcji, warto zdecydować się na ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej. Jest ono najszybszym, najprostszym i najtańszym sposobem wywiązania się z obowiązków, jakie na tzw. “busiarzy” nakłada Pakiet Mobilności.
Ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej – jak skorzystać z najlepszej oferty?
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przewoźników Transbrokers, we współpracy z TUW TUZ, wprowadził do swojej oferty ubezpieczenie OCZ (pod licencję transportową), które w całości spełnia wymogi określone w Pakiecie Mobilności i posiada najtańszą na rynku składkę ubezpieczeniową.
Aby zakupić ubezpieczenie OCZ wystarczy:
👉 zadzwonić pod nr telefonu 071 726 31 74 lub
👉napisać maila na adres zapytania@transbrokers.eu i podać liczbę użytkowanych pojazdów o DMC między 2,5-3,5 t.
Polisa ubezpieczeniowa wystawiana jest od ręki.
Ubezpieczenia OCZ i OCPD – to nie jest to samo!
Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OCZ, o którym mowa w Pakiecie Mobilności i znane wszystkim od dawna ubezpieczenie OCPD to dwa różne produkty. Ubezpieczenie OCPD chroni przewoźnika w przypadku wystąpienia szkody w przewożonym ładunku, zgodnie z przepisami prawa drogowego (transport krajowy) lub Konwencji CMR (transport międzynarodowy). Wykupienie ubezpieczenia OCPD w żadnym przypadku nie zwalnia przewoźnika z obowiązków nałożonych na niego przez Pakiet Mobilności.
Ubezpieczenie OCZ należy odnawiać co roku
Należy też podkreślić, że zgodnie z przepisami przewoźnik musi legitymować się zdolnością finansową, o której mowa powyżej, na każdy dzień swojej działalności. Oznacza to, że ubezpieczenie OCZ to nie jest jednorazowa sprawa, przy okazji wyrabiania licencji transportowej, ale należy je odnawiać każdego roku.