Vypuknutí války na Ukrajině přineslo zvýšení cen pohonných hmot, jakož i jasný skok v sazbách na hlavních exportních směrech z České republiky. Prudce stoupla i poptávka po dopravě na Západ, což může být důsledek konce pandemie. Nadcházející období je plné nejistoty, ale také příležitostí.
Blízkost na východ, vyšší sazby na západ
Válka na Ukrajině odřízla pro mnohé exportéry východní trhy. Na spotovém trhu jednoznačně klesl index poptávky po dopravě v ukrajinském, ruském a běloruském směru.
Opačný trend je vidět na západních trzích, zejména na linkách do Německa, jak je dobře vidět na přiložené grafice.
Na ostatních západních směrech je nárůst sazeb nižší. I když je třeba poznamenat, že průměrná sazba na trase do Nizozemska je 1350 EUR. To je o 23 % více než ve stejném období v roce 2021. Naopak nejvyšší sazby z důvodu vzdálenosti platí na trase do Spojeného království.
Válka, cena paliva a hodnota eura
Jedním z důvodů růstu sazeb je skokový nárůst cen pohonných hmot. Před vypuknutím války na Ukrajině stála ropa něco přes 90 dolarů za barel. V první březnový týden cena vzrostla na 130 USD a nakonec se ustálila na 110 USD.
Pokles cen na čerpacích stanicích v nejbližším období je dost nereálný scénář. Vláda už nemá co snižovat v poplatcích, které určují množství za litr paliva. Spustila protiinflační štít, přičemž spotřební daň je stále na nejnižší úrovni povolené EU. Jedinou možností by bylo snížení DPH na 0 procent, což by však mělo velmi negativní dopad na státní rozpočet.
Jediná naděje zůstává v hodnotě eura – silné euro znamená levnější ropu. Naše měna během prvních dvou týdnů války dramaticky ztratila svoji hodnotu vůči dolaru. A přestože se to stále nevrátilo na lednové úrovně, je evidentní stoupající trend.
Vyberte si z velkého množství nabídek na západních cestách!
Zaregistrujte se zdarma na Trans.eu
Další otázky týkající se dopravy
Dalším důvodem zvýšení sazeb je větší poptávka po dopravních službách na západních trasách. Více objednávek má za následek soutěž mezi odesílateli o dopravce, kteří si mohou diktovat podmínky.
V březnu letošního roku vzrostl počet poptávek na burze Trans.eu o přepravě do Německa a Nizozemska o 50 % ve srovnání s únorem. Nárůst na trase do Spojeného království dosáhl 31 %, do Itálie 13 % a do Francie 12 %.
Naděje na obzoru
Udržet tuto vysokou úroveň poptávky po dopravě v následujících měsících bude obtížné. Válka na Ukrajině a odříznutí východních trhů znamená menší export v tomto směru pro západní průmyslový sektor.
Další hrozbou může být zpomalení průmyslové výroby v Německu a dalších zemích EU. Souvisí to s možným přesunem výdajů občanů do sektoru služeb. Obyvatelstvo EU osvobozené od pandemie bude utrácet více na cestovní ruch, stravování, zábavu a kulturu než na spotřební produkty, které se za poslední dva roky ve velkém nakupovaly. To má nepřímý vliv na poptávku po dopravě.
Na druhé straně je však třeba zdůraznit, že různé ekonomické prognózy sice předpokládají zpomalení ekonomického růstu, ale nepředpokládají jeho zastavení. To dává naději na další rozvoj firem, včetně odvětví dopravy. Vysoké přepravní náklady nutí mnohé západní společnosti hledat dodavatele blíže k nim než v daleké Asii, což je příležitost pro slovenské přepravce.