Popularne przysłowie mówi, że mądry Polak po szkodzie, inne – że uczymy się na błędach. Jakie wnioski można wyciągnąć z błędów popełnianych przez innych? Jak można zabezpieczyć się przed niewątpliwą szkodą, czyli dostaniem się Twoich danych w niepowołane ręce? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo konta na Platformie Trans.eu. W pierwszej części omówimy podstawę Twojego cyberbezpieczeństwa, czyli hasło do konta. To lektura obowiązkowa!
BEZPIECZNE HASŁO – CZYLI JAKIE?
Bezpieczne hasło to takie, które służy tylko do jednego konta, zna je tylko jego właściciel oraz bardzo trudno je złamać. Oznacza to, że jest unikalne, nie zostało ujawnione czy wykradzione, nie ma go też na liście haseł słabych czy często używanych (taką listę znajdziesz na stronie CERT, w sekcji Materiały – Baza polskich haseł).
Nawet najsilniejsze hasło musisz bezwzględnie zmienić, gdy tylko dowiesz się o jego tzw. kompromitacji (czyli np. wycieku, ujawnieniu).
BEZPIECZNE HASŁO – JAK JE STWORZYĆ?
Hasło do konta na Platformie Trans.eu każdy użytkownik ustala samodzielnie. Powinno być ono długie (rekomendowane minimum to 12 znaków) i jak najbardziej unikalne. W tworzeniu takich haseł eksperci polecają kilka metod.
🟢 Możesz zastosować zasadę pełnych zdań. Unikaj korzystania ze znanych cytatów czy popularnych powiedzeń (chyba że je nietypowo zmodyfikujesz). Przykład: WcaleNieDoSiedmiuRazySztuka.
🟢 Inny sposób to wykorzystanie opisu, sceny czy sytuacji. Takie hasło powinno zawierać element abstrakcyjny, nieoczywisty, trudny do połączenia. Przykład: SniSieMalyBialyDomekAleNiePiosenka.
🟢 Kolejną metodą jest wykorzystanie w haśle kilku języków. Przykład: BezPracyNieMaFiveKolaczy
We wszystkich powyższych metodach ważne jest, aby hasło było jak najdłuższe i składało się z minimum pięciu słów.
BEZPIECZNE HASŁO – DOBRE PRAKTYKI
O czym należy pamiętać tworząc silne i bezpieczne hasło?
👉 Musi być być unikalne i nieoczywiste.
👉 Powinno być jak najdłuższe.
👉 Może być stosowane tylko do jednej aplikacji.
👉 Nie powinno być nigdzie zapisane, chyba że w zweryfikowanej aplikacji typu menadżer haseł.
👉 Powinno być znane tylko i wyłącznie jego właścicielowi.
👉 Nie musi zawierać małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych, ale ich obecność nieznacznie podniesie siłę hasła.
BEZPIECZNE HASŁO – CZEGO UNIKAĆ?
Każdy z nas ma mnóstwo kont czy aplikacji, do których potrzebne jest hasło lub pin: telefon, komputer, rachunek w banku, prywatny i służbowy e-mail, profile w mediach społecznościowych, aplikacje z których korzystamy w pracy lub w ramach rozrywki. Przykłady można mnożyć. Nic dziwnego, że większość z nas chce sobie nieco ułatwić życie – i wydaje się, że proste, łatwe do zapamiętania hasło jest na to sposobem. Abc123!, password1, Mojehasło111!, Hasło123!, Zima1234, Kowalski222 – to przykłady takiego właśnie myślenia. Niestety, zamiast ułatwiać nam życie, może nas wpędzić w spore kłopoty.
Czego unikać w tworzeniu bezpiecznych haseł?
🟠 Zbyt łatwych czy lub przewidywalnych słów, nazw czy sformułowań.
🟠 Danych personalnych (które wbrew pozorom jest łatwo pozyskać), takich jak np. imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL czy numer telefonu, imiona bliskich czy pupili.
🟠 Nazwy firmy (np. Trans.eu albo Twojej firmy), strony, aplikacji czy portalu, na której masz konto, usługi, z której korzystasz.
- Pamiętaj!
- Twoje hasło powinno być jak najmniej podobne łatwych, popularnych czy już ujawnionych przykładów.
Hasła do różnych kont powinny być różne, nie mogą różnić się przewidywalnym elementem (np. DwaBialeLatajaceKroliki oraz TrzyBialeLatajaceKroliki).
Przy dużej ilości haseł warto korzystać z menadżera haseł.
A MOŻE MENADŻER HASEŁ?
Silne hasło to podstawowy, choć nie jedyny element bezpieczeństwa naszych danych.
- Joachim Szumiło
- Adwokat, Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa
- Hasło powinno być przede wszystkim długie. Możemy stworzyć je samodzielnie lub użyć menedżera haseł, w którym będziemy je również przechowywać. Jest to bardzo dobre rozwiązanie jeśli obawiamy się np. tego, że nie zapamiętamy skomplikowanego hasła lub mamy bardzo dużo haseł.
Jeśli chodzi o aplikacje typu menadżer haseł, do wyboru mamy wiele opcji, zarówno bezpłatnych (np. KeePas XC, Bitwarden) jak i płatnych (np. OnePassword, LastPass).
ZDROWY ROZSĄDEK I CZUJNOŚĆ
Media często zasypują nas newsami o zagrożeniu naszych danych, atakach cyberprzestępców, wyciekach informacji czy akcjach phishingowych. Silne, unikalne hasło i bezpieczne jego używanie to podstawa bezpieczeństwa naszych danych.
Warto również korzystać z narzędzi, dzięki którym będziemy ostrzegani przed aktualnymi cyberzagrożeniami. Polecamy aplikację Niebezpiecznika z informacjami o aktualnych oszustwach i atakach w sieci. Możecie ją pobrać jak i dowiedzieć się o niej więcej na tej stronie.
Na zakończenie dobra informacja! Jeśli zaciekawił Cię temat cyberbezpieczeństwa, już niebawem na naszym blogu pojawi się kolejny związany z tym artykuł. Będzie on dotyczył bezpiecznego używania konta.
Więcej artykułów poruszających kwestie bezpieczeństwa na Platformie Trans.eu znajdziesz tu.