W poprzednich artykułach dotyczących cyberbezpieczeństwa omówiliśmy kwestie dotyczące hasła do konta i bezpiecznego używania konta w praktyce. Są to zagadnienia, które musi znać każdy, kto dba o bezpieczeństwo swoich danych. W kolejnej części poradnika o cyberbezpieczeństwie rozpatrzymy kilka „przypadków z życia”, które mogą przydarzyć się każdemu z nas.
Pierwszą część poradnika (bezpieczne hasło) znajdziesz tutaj.
Drugą część poradnika (bezpieczne używanie konta) znajdziesz tutaj.
Jak wszyscy wiemy, w życiu zdarzają się różne niespodziewane sytuacje. Co robić w takich, które dotyczą bezpieczeństwa Twoich danych i Twojego konta? Spójrzmy na kilka przykładów.
A CO JEŚLI… ZAPOMNIAŁEŚ HASŁO DO KONTA?
Żaden problem. Pod oknem logowania znajdziesz guzik Nie pamiętasz hasła? Kliknij go i wpisz adres email, który podawany był przy zakładaniu konta. Wyślemy Ci wiadomość z opisem jak postępować dalej.
Pełną instrukcję znajdziesz tutaj.
A CO JEŚLI… CHCESZ ZMIENIĆ HASŁO DO KONTA?
To prosta czynność. Zaloguj się na swoje konto, wejdź w Ustawienia i wybierz z listy Moje konto oraz Hasło i język. Wypełnij formularz podając aktualne hasło oraz to, które chcesz ustawić jako nowe (oczywiście stosując dobre praktyki tworzenia bezpiecznego hasła). Zaakceptuj wprowadzone zmiany – i gotowe!
Pełną instrukcję znajdziesz tutaj.
A CO JEŚLI… PODEJRZEWASZ, ŻE KTOŚ POZNAŁ TWOJE HASŁO?
W razie jakichkolwiek wątpliwości tego typu najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana hasła. Przy jego ustawianiu pamiętaj o dobrych praktykach bezpiecznego hasła.
A CO JEŚLI… DOSTAŁEŚ INFORMACJĘ, ŻE TWOJE KONTO ZOSTAŁO PRZEJĘTE. ABY JE ODBLOKOWAĆ MUSISZ PODAĆ SWOJE HASŁO.
Pamiętaj, nie podawaj nikomu swojego hasła, powinieneś je znać tylko Ty. Opisany przypadek to próba wyłudzenia danych. Nie podawaj żadnych danych i zgłoś ten incydent na naszą Infolinię – być może dzięki temu uda się ustrzec innych użytkowników przed wyłudzeniem danych.
- ZAPAMIĘTAJ! Przedstawiciele Trans.eu, np. z Zespołu Bezpieczeństwa, Zespołu Obsługi Klienta czy Działu Sprzedaży, kontaktują się z użytkownikami Platformy z telefonów stacjonarnych (+48 71 734 17 00, ewentualnie inna końcówka jako numer wewnętrzny) oraz adresów email z oficjalnej domeny @trans.eu.
Może się również zdarzyć, że kontakt podejmujemy bezpośrednio na Platformie, poprzez nasz czat Help Trans.eu (numer Trans ID 10-50) lub z kont pracowników, które rozpoznamy po numerze Trans ID zaczynającym się 10.
A CO JEŚLI… SPRZEDAJESZ FIRMĘ WRAZ Z DOSTĘPEM DO JEJ KONT?
Zgodnie z regulaminem Platformy Trans.eu przy każdej zmianie zmianie właścicieli firmy (jej sprzedaż, ale też zmiana min. 10% udziałów/akcji firmy) użytkownik ma obowiązek poinformować nas o tej zmianie. Dlaczego?
Wyobraź sobie taką sytuację… Sprzedajesz firmę wraz z dostępem do kont na Platformie. Nowy właściciel loguje się do niej, zawiera transakcje wykorzystując Twoje dane osobowe, wyłudza ładunki albo usługi transportowe, za które nie reguluje płatności. U kogo poszkodowani będą szukali zadośćuczynienia? W końcu teoretycznie to z Twoją firmą zawierali współpracę. Oczywiście, nowy właściciel podszywał się pod Ciebie i złamał prawo, jednak przekazując mu dane dostępowe do konta właściwie mu na to pozwoliłeś…
W przypadku zmian w udziałach/akcjach firmy przekazanie nam takiej informacji jest również ważne. Każda firma, która otrzymuje dostęp do Platformy przechodzi proces autoryzacji. W przypadku większych zmian w jej strukturze konieczne jest ponowne zweryfikowanie, na ile wiarygodnym użytkownikami będą jej nowi przedstawiciele, będą oni bowiem korzystać z dotychczasowej dobrej historii firmy na Platformie, pozytywnych ocen czy niskiego numeru Trans ID, który sugeruje stabilną, godną zaufania firmę. Taka sytuacja ułatwia wyłudzenia, kradzieże czy inne nieuczciwe praktyki, którym staramy się na Platformie zapobiegać.
Gdy sprzedajesz firmę pamiętaj, że nawet jeśli nie oddasz nabywcy dostępów do swojego konta na Platformie Trans.eu, po sprzedaży firma będzie musiała przejść proces autoryzacji od nowa. Nie zapomnij poinformować o tym kupującego.
A CO JEŚLI… KTOŚ PROSI O PRZYSŁUGĘ I UDOSTĘPNIENIE KONTA?
Sytuacja z życia wzięta – post na jednej z popularnych grup dla przewoźników i spedytorów na Facebooku: pan X pyta, czy ktoś może wyświadczyć mu przysługę, nie opłaca się mu abonament na Platformie więc szuka kogoś, kto ze swojego konta będzie publikować ładunki pana X. Oczywiście, zapewnia że nie będzie żadnych problemów i że się odwdzięczy. Na koniec uśmiechnięta buźka.
Brzmi znajomo? A może nawet kusząco? Oczywiście, bo dobre złego początki, spójrzmy na to jednak krytycznym okiem.
Po pierwsze, regulamin Platformy wyraźnie zabrania udostępniania swojego konta innym osobom czy też wystawiania zleceń nie należących do właściciela danego konta. Zapis ten chroni interesy użytkowników Platformy i ma na celu zabezpieczenie zawieranych na niej transakcji. Jego złamanie to rażące działanie na szkodę własną (grozi nam uchylenie autoryzacji lub nawet usunięcie konta) oraz innych użytkowników Platformy.
Po drugie, taka „przysługa” jest nieetyczna, ponieważ narażasz siebie i innych użytkowników Platformy na ryzyko, ułatwiając dopuszczenie na Platformę firm, co do których należałoby być ostrożnym.
NA ZAKOŃCZENIE
Pobudzająca do działania adrenalina czy przyspieszające bicie serca emocje mogą być przyjemne, jednak kompletnie niewskazane jeśli mówimy o bezpieczeństwie naszych danych. Mamy nadzieję, że nasza seria artykułów o cyberbezpieczeństwie dostarczyła Wam praktycznej wiedzy, jak o to bezpieczeństwo zadbać. Jeśli jednak jakieś zagadnienie pozostaje wciąż niejasne lub chcielibyście skonsultować coś związanego z bezpieczeństwem na Platformie – zachęcamy do kontaktu: nasz Zespół Bezpieczeństwa jest otwarty na kontakt w dogodnej dla Ciebie formie: telefonicznie (71 734 17 00), poprzez e-mail (bezpieczenstwo@trans.eu), formularz online lub grupę na Facebooku.
Więcej artykułów poruszających kwestie bezpieczeństwa na Platformie Trans.eu znajdziesz tu.