Z usługi finansowania faktur skorzystać może każdy przedsiębiorca, o ile spełni kryteria bazowe. W przypadku faktoringu wymagania są jednak są znacznie łagodniejsze niż przy staraniach o standardowy kredyt lub pożyczkę. Dzięki temu ten produkt jest dostępny nawet dla przedsiębiorców na początku biznesowej drogi.
Faktoring to produkt stworzony z myślą o finansowaniu faktur z odroczonym terminem płatności. Jest najbardziej popularny w branżach, w których wspomniane terminy sięgają nawet kilkudziesięciu dni, co może realnie zaburzyć płynność finansową przedsiębiorstwa. Zgodnie z danymi Polskiego Związku Faktorów, z faktoringu najchętniej korzystają firmy prowadzące działalność produkcyjną, dystrybucyjną i transportową. Dzięki tej usłudze przedsiębiorca nie musi czekać na pieniądze z faktury – może je otrzymać od faktora nawet w dniu wystawienia dokumentu. Od tej chwili faktor staje się nowym właścicielem faktury i to jemu kontrahent musi spłacić należność.
Faktoring a staż firmy
Czas działania firmy bywa jednym z kluczowych kryteriów przy udzielaniu kredytu czy pożyczki. Wiele banków nie oferuje tych produktów firmom z krótkim stażem – 12 miesięcy to często minimalny okres działalności, po którym można uzyskać finansowanie. Faktoring jest pod tym względem znacznie bardziej elastyczny. Z usługi jednorazowego finansowania faktury w Transcash skorzystać mogą firmy transportowe działające na rynku już od miesiąca, pod warunkiem pozytywnego przejścia weryfikacji na innych polach.
Czy firma z długami może sfinansować fakturę?
Zaległości nigdy nie działają na korzyść przedsiębiorcy. W procesie weryfikacji potencjalnego klienta, faktor zawsze zwraca na nie szczególną uwagę, by ocenić ryzyko finansowania. W Transcash sprawdzamy nie tylko wiarygodność płatniczą potencjalnego klienta, ale też jego kontrahenta. Jeśli zostanie oceniona negatywnie, szansa na uzyskanie finansowania maleje.
Jak duże faktury można finansować?
Wielkość faktury również wpływa na to, kto może uzyskać finansowanie. Każda usługa ma określony limit – w Transcash, w przypadku pojedynczej faktury i jednorazowego zlecenia, jest to 50 tys. zł. Gdy klient wykorzysta tę kwotę, nie może zgłaszać kolejnych faktur do chwili, gdy któryś z jego kontrahentów ureguluje poprzednie płatności, a spłacona kwota pokryje wartość nowo zgłoszonej faktury. Jeśli limit jest zbyt niski, można zawnioskować o zwiększenie go.
Limit kontrahenta ma znaczenie
Faktorzy mogą spotkać się z sytuacją, gdy kilku klientów zgłasza do finansowania faktury wystawione na tego samego płatnika. Prawdopodobieństwo „kumulacji” rośnie, gdy usługodawca obsługuje konkretną branżę, np. transportową, jak w wypadku Transcash. Wówczas decyzja o finansowaniu zależy również od wielkości tzw. limitu na kontrahenta. Jest on przyznawany na finansowanie faktur wystawionych wspomnianemu płatnikowi przez wszystkich klientów korzystających z faktoringu w Transcash. Po wykorzystaniu limitu faktury są odrzucane do czasu, gdy kontrahent ureguluje poprzednie płatności.
Faktoring jest usługą dostępną dla szerokiej grupy przedsiębiorców. To szczególnie istotne dla firm o krótkim stażu i z niewielkimi obrotami, które nie mogą liczyć na dofinansowanie z innych źródeł. W ich wypadku zachowanie płynności finansowej bywa kluczowe dla utrzymania firmy w niepewnych czasach i daje szansę na zwiększenie jej konkurencyjności w przyszłości.