Opłaty drogowe w Niemczech to temat, który w ostatnim czasie wzbudza spore emocje w branży transportowej. Najpierw w grudniu 2023 r. znacznie podwyższono myto. Niemcy od 1 lipca 2024 r. zdecydowały się także wprowadzić opłaty drogowe dla ciężarówek do 7,5 tony, które dotychczas były z tego obowiązku zwolnione. Sprawdź, ile kosztuje użytkowanie dróg u naszych zachodnich sąsiadów i jak prawidłowo wnieść opłatę za myto.
Na jakich odcinkach obowiązuje system opłat drogowych w Niemczech?
Sieć płatnych dróg u naszych zachodnich sąsiadów składa się z autostrad wraz ze stacjami benzynowymi i miejscami obsługi podróżnych oraz dróg federalnych, i liczy w sumie ok. 51 tys. km. Praktycznie wszystkie zlecenia transportowe realizowane za Odrą pojazdami ciężarowymi o DMC powyżej 7,5 tony wymagają opłacenia myta. Do nielicznych odcinków autostrad, gdzie opłaty drogowe dla ciężarówek w Niemczech nie obowiązują, należą:
👉 autostrada A5 na odcinku od granicy niemiecko-szwajcarskiej oraz granicy niemiecko-francuskiej do zjazdu Müllheim/Neuenberg w obu kierunkach,
👉 autostrada A6 na odcinku od granicy niemiecko-francuskiej do zjazdu Saabrücken-Fechingen w obu kierunkach.
Opłaty drogowe w Niemczech pobierane są obecnie od pojazdów, których maksymalna masa całkowita przekracza 7,5 tony. Jednak już od 1 lipca 2024 r., wprowadzone zostaną nowe opłaty drogowe w Niemczech. Powyżej 3,5 tony maksymalnej masy całkowitej pojazdu (MMC) obowiązkowe stanie się płacenie myta. Oznacza to, że jedynie przewoźnicy obsługujący zlecenia i ładunki na busa, podobnie jak kierowcy samochodów osobowych, nie będą musieli wnosić opłat za korzystanie z dróg.
Zwolnienie z opłat drogowych w Niemczech
Po 1 lipca 2024 r. opłaty drogowe w Niemczech dla ciężarówek o maksymalnej masie całkowitej (MMC) od 3,5 do 7,5 tony staną się obowiązkowe. W przypadku zestawów ciężarowych myto będzie pobierane tylko wtedy, gdy MMC pojazdu silnikowego przekracza 3,5 tony. Warto wiedzieć, że wprowadzono zwolnienie z uiszczania opłat drogowych w Niemczech dla rzemieślników, a lista zawodów, których dotyczy bonifikata, jest publikowana na stronie Federalnego Urzędu Logistyki i Mobilności (BALM). Tym samym wszystkie komercyjne zlecenia transportowe z Niemiec realizowane autami od MMC powyżej 3,5 tony oraz przewóz towarów wykonanych przemysłowo podlegają obowiązkowi wniesienia opłat za korzystanie z dróg.
Co należy zrobić, aby uzyskać zwolnienie za opłaty drogowe? Niemcy od osób, którym ono przysługuje, wymagają przesłania dokumentów rejestrowych przedsiębiorstwa oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu przetłumaczonych na język niemiecki. Operator serwisu Toll Collect przechowuje przesłane dokumenty przez dwa lata. Po tym okresie niezbędne jest ponowne przesłanie zgłoszenia pojazdów ciężarowych od 3,5 do 7,5 tony MMC wykorzystywanych przez rzemieślników, które mają być zwolnione m.in. z opłaty za autostrady.
Niemcy – opłaty drogowe TIR
Od 1 grudnia 2023 r. znacznie wzrosły opłaty drogowe w Niemczech. Tak zwany TIR, czyli zestaw pojazdów ciężarowych o masie powyżej 18 ton, składający się z co najmniej 5 osi i spełniający normę emisji spalin Euro 6 za każdy przejechany kilometr musi wnieść opłatę w kwocie 0,384 euro, co oznacza wzrost o 0,158 euro w porównaniu do wcześniejszej opłaty. Przejechanie 1 kilometra takim sam zestawem z klasą emisji Euro 5 to wydatek 0,389 euro. Podwyżka w tym przypadku wyniosła 0,16 euro. Kwotując zlecenia transportowe TIR na terenie Niemiec, należy zatem zwrócić szczególną uwagę na nowe stawki myta.
Realizując dostawy lub jadąc tranzytem przez Niemcy, opłaty drogowe dla ciężarówek o mniejszej liczbie osi i masie całkowitej mogą negatywnie zaskoczyć. Koszt przejazdu 1 kilometra trzyosiowym pojazdem spełniającym normę Euro 6, który legitymuje się MMC od 7,5 do 11,99 tony, wynosi 0,178 euro. Pojazdy ciężarowe o tych samych wymiarach i MMC, lecz spełniające jedynie normę emisji spalin Euro 5 za przejazd jednego kilometra muszą wnieść opłatę wynoszącą 0,206 euro. Negocjując stawki na giełdzie transportowej, warto dokładnie obliczyć, jakie opłaty drogowe w Niemczech będzie musiał ponieść właściciel ciężarówki.
Jak wnieść opłaty drogowe dla ciężarówek w Niemczech?
Przewoźnicy obsługujący zlecenia transportowe do 3,5 tony nie podlegają pod opłaty drogowe w Niemczech. Samochody ciężarowe o MMC od 3,5 do 7,5 tony natomiast już od 1 lipca 2024 r. zostaną objęte obowiązkiem wnoszenia myta, co nie będzie możliwe np. za pomocą winiety. Niemcy dla użytkowników tego typu pojazdów, podobnie jak kierowców większych ciężarówek, udostępniają bezpłatne urządzenia pokładowe służące do poboru opłat drogowych i należy je zamontować w pojeździe zgodnie z instrukcją. Niezbędna jest także rejestracja ciężarówki i wybór formy płatności na stronie internetowej toll-collect.de.
Niemcy opłaty drogowe kontrolują na wiele sposobów. Operator systemu Toll Collect sprawdza wniesienie myta m.in. za pośrednictwem mostków i kolumn kontrolnych. Z kolei BALM ma uprawnienia do przeprowadzania kontroli stacjonarnych, mobilnych i zakładowych. W przypadku wykrycia nieprawidłowo wniesionej opłaty drogowej zostanie ona pobrana za odcinek drogi, który rzeczywiście został pokonany. Jeśli jednak ustalenie trasy przejazdu ciężarówki okaże się niemożliwe, to zostanie naliczona opłata w kwocie odpowiadającej trasie o długości 500 km.